Pszczela Wola. Sukces pieczętuje kolejny rok szkolenia

Sukces pieczętuje kolejny rok szkolenia

III Międzywojewódzkie Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie zakończyły się największym w dotychczasowej historii sukcesem Szkolnego Klubu Jeździeckiego APIS Pszczela Wola. Połowa nagradzanych za pierwsze miejsca par to reprezentanci naszego klubu. Jest to piękne ukoronowanie faktu, że mury szkoły opuszcza pierwszy rocznik maturzystów-„jeźdźców”.

W dniach 25 i 26 czerwca w ośrodku Graf-Marina nad Zalewem Zemborzyckim odbyły się III Międzywojewódzkie Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody pod patronatem Prezydenta Miasta Lublina, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Starosty Powiatu Lubelskiego. Patronat medialny sprawowali: TVP Lublin i Radio Centrum. Organizatorami zawodów były trzy sekcje WKJ Lublin: „Bonanza”, „Kapriola”, „Wieża”.

Pogoda dopisała, a atmosfera była naprawdę gorąca. Zawodnicy z klubów województw lubelskiego i podkarpackiego stanęli w szranki w 15 konkursach na wysokościach od 70 do 130 centymetrów. Szkolny Klub Jeździecki APIS Pszczela Wola odniósł największy w swojej historii sukces w zawodach w skokach przez przeszkody, wygrywając drugiego dnia zawodów 5 kolejnych konkursów, w tym bardzo emocjonujący konkurs sztafet. Jest to w historii zawodów na Lubelszczyźnie wydarzenie bez precedensu. Klub reprezentowało 7 jeźdźców trenowanych przez instruktora Wojciecha Jachymka, startowali na 15 koniach. Większość z nich to uczniowie Liceum Jeździeckiego działającego od 3 lat w Pszczelej Woli. W barwach klubu startowała też, trenująca indywidualnie poza szkołą, nasza uczennica Magdalena Krasnowska oraz zwycięzca jednego z konkursów tegoroczny maturzysta Przemysław Wójcik.

Ciekawostki i fakty świadczące o skali sukcesu:

• W przekroju całych zawodów nasi jeźdźcy byli w ścisłej czołówce 11 konkursów, z czego 7 wygrali, w tym dwukrotnie byli na trzech pierwszych miejscach i dwa razy na dwóch pierwszych. Ponad to w jednym z konkursów zajęli miejsca od drugiego do piątego, w kolejnym 2, 4 i 5.
• Na 67 startów w poszczególnych konkursach nagradzani byli 31 razy. Zwyczajowo nagradza się 25% najlepszych par spośród startujących w konkursie- dla nas wskaźnik ten wynosił tym razem aż 46%.
• Wśród zajmujących czołowe miejsca w poszczególnych konkursach znaleźli się wszyscy nasi zawodnicy. Przejazdy z błędami były często skutkiem podejmowania walki o zwycięstwo, co łączyło się z bardzo ciasnymi najazdami do przeszkód w rozgrywkach lub konkursach zwykłych.
• 20 razy zawodnicy nasi startowali w konkursach z rozgrywką i dwufazowym, wszyscy w podstawowym przebiegu pokonując parkur bezbłędnie i kwalifikując się do rozgrywek.
• 4 zwycięstwa na trzech różnych koniach odniósł tegoroczny maturzysta Liceum Jeździeckiego w Pszczelej Woli Paweł Jachymek. Po raz pierwszy w zawodach regionalnych startował równocześnie na czterech przygotowanych przez siebie od zajeżdżenia w większości młodych koniach, dwoma z nich udanie debiutował na pełnym parkurze klasy N – 120 centymetrów.
• Paweł zdobył tytuł Najlepszego Licealisty Zawodów.
• 3 zwycięstwa odniósł Sylwester Tkaczyk – dotychczas klasa druga – wszystkie na małopolskiej klaczy Essa, która zdobyła tytuł najlepszego konia małopolskiego zawodów i Nagrodę Lubelskiego Związku Hodowców Koni.
• Trzykrotnie drugie miejsca zajmowała Kamila Worobik, wszystkie na Hortensji, na niej też jest aktualną brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody.
• Dwukrotnie drugie miejsca w konkursach 70cm, ale i udany debiut na wysokości 90 centymetrów Urszuli Bross to wzór tego, jak można połączyć intensywny trening sportowy i naukę. Rok temu przed przyjściem do klasy pierwszej Ula nie miała doświadczeń skokowych. Teraz udanie startuje w zawodach, a jednocześnie wypracowała najlepszą średnią i to nie tylko w klasie pierwszej, ale i całej szkole – rekomendacja do stypendium Prezesa Rady Ministrów.
• Bardzo prestiżowy i widowiskowy konkurs sztafet koń-kuc wygrało po zaciętej walce rodzeństwo Paweł i Justyna Jachymek, mimo że Paweł prawie cały swój dystans jechał bez strzemion.
Przygotowania i start w zawodach wiązały się ze sporym wysiłkiem organizacyjnym, wszystkim startującym zawodnikom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.

Wojciech Jachymek

Poniżej najlepsze wyniki naszych jeźdźców w kolejności rozgrywanych konkursów:

wyniki >>>>pobierz<<<<<  (plik excel)