IMYB 2016

IMYB 2016

Troje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy, które odbyły się w dniach 30. 06 – 03. 07. 2016 r. w Pradze. Byli to: Katarzyna Wójcik, Marta Wachowska i Wojciech Wachowski. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyła młodzież z 20 krajów z całego świata: Libanu, Izraela, Kazachstanu, Rosji, Irlandii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Czech, Słowacji, Słowenii, Polski, Niemiec, Austrii, Holandii, Francji, Anglii, Rumunii, Albanii i Lichtensteinu.

Organizatorzy testowali nową formułę zawodów: 60 uczestników podzielono na 10 drużyn o międzynarodowym składzie (dotychczas przez 6 lat reprezentacje poszczególnych krajów rywalizowały między sobą).

Uczestnicy musieli wykazać się zarówno fachowymi umiejętnościami praktycznymi (np. przenoszenie larw, znakowanie trutni, odsklepianie plastra i odwirowywanie miodu, zbijanie ramek, zrobienie odkładu, rozpoznawanie sprzętu pszczelarskiego, rozpoznanie 10 gatunków miodu oraz roślin miododajnych ), jak i wiedzą teoretyczną – test.

Pierwsze miejsce zajął team Wojtka Wachowskiego. W jego skład wchodzili: Białorusin, Francuz, Czeszka, Niemka i Ukrainiec. Team Kasi Wójcik zajął 3 miejsce, a Marta Wachowska została wybrana przez swoją grupę jako najaktywniejsza uczestniczka.

Czesi przygotowali bardzo interesujący program pobytu. Uroczyste otwarcie zawodów nastąpiło w gmachu parlamentu, a rozdanie nagród – w Teatrze Narodowym. Był również czas na zwiedzanie Pragi, na 3-godzinną dyskotekę podczas wieczornego rejsu statkiem po Wełtawie. Jak zwykle ogromne emocje towarzyszyły prezentacjom krajów – były tu piosenki, tańce zabawy itp.

Wydaje się że nowa formuła zawodów, stawiająca głównie na integrację młodzieży, zdała egzamin i zostanie powtórzona w przyszłym roku w Anglii, która będzie organizatorem IMYB 2017.

 

 

zdjęcia >>>http://adaptak.rajce.idnes.cz/IMYB_2016/<<<