Pszczela Wola. „Tygodniowy zakład treningowy” w Pszczelej Woli

„Tygodniowy zakład treningowy” w Pszczelej Woli

Pierwszy otwarty pokaz układania młodych koni

„Tygodniowy zakład treningowy” w Pszczelej Woli odbywający się pod patronatem Lubelskiego Związku Hodowców Koni rozpocznie się 5 maja br w sobotę w krytej ujeżdżalni na terenie gospodarstwa szkolnego. W tym dniu 8 młodych koni po raz pierwszy pozna siodło i prawdopodobnie jeźdźca, część z nich będzie dosiadana bez asekuracji.
Pracujący w szkole instruktor jazdy konnej lek. wet. Wojciech Jachymek oraz jego syn Paweł, absolwent miejscowego liceum jeździeckiego- zawodnik konkurencji skoków- od kilku lat zgłębiają wiedzę na temat metod szkolenia koni uwzględniających specyficzne dla nich cechy związane z ich anatomią, fizjologią a zwłaszcza behawiorem- zachowaniami. Uczestniczyli w praktycznych szkoleniach metody Monty Robertsa- które prowadziła Kasia Tomaszewicz i Pata Parellego- prowadził Berni Zambail. Obserwowali na żywo pokazy światowych sław takich jak: Monty Roberts, Lorenzo, Jean-François Pignon, Honza Blaha czy Chris Cox. Słuchali wykładów znawców przedmiotu dra Roberta Millera i dra Krzysztofa Skorupskiego. Zdobywana wiedza teoretyczna i praktyczne szkolenie od podstaw wielu koni pozwalają z jednej strony bez agresji i przemocy, minimalizując ryzyko- przeprowadzać młode konie przez proces akceptowania siodła i jeźdźca, najczęściej w czasie pierwszej godziny szkolenia, z drugiej osiągać duży poziom porozumienia ze starszymi końmi- co Paweł prezentuje na pokazach czy konkursach.
Program pokazu szkoleniowego:
9.00- Powitanie gości, wprowadzenie, sesja przedpołudniowa- kolejno 4 konie,
13.30- Przerwa obiadowa,
15.00- Sesja popołudniowa- kolejno 4 konie,
19.30- Podsumowanie dnia szkolenia przy ognisku.
Przez kolejne dni konie będą trenowane przez Pawła i najlepszych uczniów szkoły pod nadzorem instruktora. Tydzień później 12 maja zainteresowani zobaczą pilotażowy egzamin tych samych koni w podstawowych chodach po kilku dniach treningu pod jeźdźcami.
Pokaz jest otwarty, wszyscy zainteresowani w tym hodowcy, sympatycy naturalnych metod szkolenia koni i potencjalni przyszli uczniowie szkoły są mile widziani. Osoby chcące zamówić obiad lub deklarujące udział w podsumowaniu przy ognisku prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem LZHK lub instruktorem W. Jachymkiem- 601-749-133, gracjanbychawa@interia.pl;