Pierwszy taki pokaz.

 

Białka 2010.


W dniach 5-6 czerwca 2010 roku na terenie Stada Ogierów w Białce rozegrany został XIII Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich. W niedzielę w ramach pokazu specjalnego młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli zaprezentowała pokaz jazdy konnej i skoków na sposób naturalny- bez wędzidła. Trójka z czterech zaprezentowanych w ten sposób koni, mając jedynie sznurek przepasany wokół szyi, oprócz cofania, przechodzenia przez niebieską folię, ewolucji w stępie, kłusie i galopie, skakała przeszkody o wysokości przekraczającej 100cm.

Według dostępnej wiedzy był to pierwszy w Polsce publiczny pokaz skoków przez przeszkody bez ogłowia czy nawet kantara w ramach imprezy na otwartym terenie (obcym dla koni) przeprowadzony przez grupę młodzieży szkolnej.

Na zakończenie na prośbę Pawła Wicher położył się i leżąc spokojnie skubał trawę, gdy jeździec stanął na nim i nad głową wymachiwał liną. Z równym spokojem ewolucje stojącej na siodle Pauliny znosiła Hortensja- dając także dowód zaufania do swojego jeźdźca.

W klasie o specjalności jeździeckiej oprócz szkolenia w kierunku skoków przez przeszkody w programie nauczania zawarte są elementy układania koni metodami naturalnymi. Po dwu letnich doświadczeniach można powiedzieć, że systemy te doskonale się uzupełniają. Spośród wielu koni w szkole mających doświadczenie w pracy bez wędzideł na białecki pokaz wybrane zostały najpewniejsze konie rasy małopolskiej.

W tym pierwszym publicznym pokazie Szkołę reprezentowali z klasy drugiej Karolina Dudzik- Szamanka i Paweł Jachymek- Wicher GB a z klasy pierwszej Paulina Kiesz- Hortensja i Sylwester Tkaczyk- Hipoteka Shagya. Nie przypadkowo była to najlepsza czwórka z mistrzostw szkoły z poprzedniego tygodnia- ich konie w czasie czterech treningów przypomniały sobie skakanie bez wędzideł.

Po pokazie wśród braw zgromadzonej publiczności jeźdźcy zostali udekorowani i nagrodzeni przez organizatorów Czempionatu- szefów Lubelskiego Związku Hodowców Koni i Stada Ogierów w Białce.

 

 

www.youtube.com/watch